Kde hledat zaměstnance pro váš začínající business? Díl 3.
2.9.2013
V prvních dvou dílech (najdete zde díl 1 a díl 2) jsme se věnovali počátečním úvahám, kterými by se měl začínající podnikatel věnovat, ještě než si najme svého prvního zaměstnance. Nyní přichází na řadu otázka „Kde hledat?“.
Důvod, proč začínající podnikatelé nemohou najít „ty správné lidi“, je prostý. Nevěnovali hledání dostatečnou pozornost.
Jako začínající podnikatel se budete muset smířit s tím, že nejenže zaměstnance skutečně potřebujete, ale také vás jejich hledání bude něco stát – především váš čas. V dnešním světě vám nikdo nezaručí, že právě na určitém místě naleznete toho pravého zaměstnance, kterého jste hledali. Nicméně, následující článek vám nabídne první dva tipy, které vám pomohou najmout si zaměstnance svých snů:
Rodina aneb „Co je doma, to se počítá“.
Myšlenka rodinného byznysu, kde si budete předávat zkušenosti mezi rodinnými příslušníky z generace na generaci, může znít idylicky. Nicméně nejen z historie některých firem spatřujeme, že toto nemusí být vždy nejlepším řešením. Například rozepře mezi bratry Dasslerovými vedly k tomu, že se rodinný byznys rozpadl na dvě firmy – Adidas a Puma. Jedním z největších úskalí najímání zaměstnanců z řad vlastní rodiny je to, že žijeme v domnění, že je dobře známe. Avšak musíme také dbát na to, zda je známe i z té perspektivy, která je důležitá pro výkon zaměstnání. Je třeba pomyslet na případné řešení firemních konfliktů, které se dále mohou projevit i jako rodinné (například rozpad manželství). Dalším faktem je, že najímání příbuzných se může negativně projevit na celkovém interním prostředí vaší firmy vzhledem k ostatním „nerodinným“ zaměstnancům (ti totiž mohou nabýt dojmu, že například váš bratr je ve firmě ředitelem pouze protekčně apod.). Rada pro vás, jakožto začínajícího podnikatele tedy zní – pokud to není nezbytné, rodinné příslušníky nezaměstnávejte. Nicméně pokud se pro tuto možnost rozhodnete, je nutné stanovit si hned na začátku spolupráce jasná pravidla a kompetence, především s ohledem na krajní situace (řešení konfliktů atp.)
Přátelé a stávající zaměstnanci aneb „Líná huba – holé neštěstí“.
Není nic jednoduššího, než se prostě a jednoduše zeptat svých přátel z okolí nebo stávajících zaměstnanců, zda neznají někoho, kdo by odpovídal vašim požadavkům. Nejenže vám to ušetří spoustu času (a samozřejmě i peněz), ale také se vám dostane určitá nabídka zaměstnanců s ověřenými referencemi, ke kterým byste se dostali jen stěží. Navíc, je zde vyšší pravděpodobnost, že váš stávající kvalitní zaměstnanec bude mít ve svém okolí sobě podobné lidi (s podobnými zájmy, pohledem na svět apod.), kteří by mohli být vaší společnosti prospěšní. Na jednu stranu si řeknete „Přece by se Pepa nebavil s někým pochybným“ apod., nicméně je třeba si i takovéto potencionální zaměstnance „přátelé přátel“ dostatečně prověřit.
Pokud se ovšem rozhodnete zaměstnat přímo své přátele, je třeba být také na pozoru, neboť toto s sebou nese riziko určitého zneužití vašeho přátelství z jejich strany („Stando, přece se známe dlouho“) nebo se vám tento dvojí vztah může nevyplatit, když dojde k nějakému konfliktu (váš přítel zaměstnanec vás například pomluví mezi ostatními přáteli, když mu zrušíte měsíční odměny).
Pro přátele platí v podstatě to samé, co u rodiny – je třeba si stanovit dopředu jasná pravidla a neplést soukromé záležitosti do pracovních.
Dnes jsme se v článku seznámili s výhodami a úskalími hledáním zaměstnanců v rodině a mezi přáteli. Sledujte i příští týden náš web www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz, nebo FACEBOOK a v dalším příspěvku, který zveřejníme příští týden se dozvíte, jak je to s hledáním zaměstnanců na internetu.
Přečtěte si také:
autor: Martina Hlavatá