Jak začít podnikat v oboru, v kterém nemám praxi?
16.11.2022
Co když jste si sestavili kvalitní podnikatelský plán, máte navázané obchodní vztahy, vyřešené financování, ale chybí vám odborné vzdělání? Taková situace není nijak výjimečná. Jak v takové situaci začít podnikat?
Jednou z možností je rekvalifikace. Rekvalifikace je charakterizována jako „změna nebo rozšíření stávající kvalifikace a to včetně jejího udržování nebo obnovování“. Jedná se o vzdělávací kurzy v různých oborech, díky kterým lze novou kvalifikaci získat. Tyto kurzy pořádají vzdělávací instituce, které obdržely akreditaci MŠMT ČR.
Další možností je profesní kvalifikace. Profesní kvalifikaci definuje zákon jako „způsobilost fyzické osoby vykonávat řádně určitou pracovní činnost nebo soubor pracovních činností v určitém povolání“. Zkouška z profesní kvalifikace je pak ověření znalostí a dovedností uchazeče, zda dané činnosti v rámci povolání ovládá a je způsobilý jej vykonávat. Na základě zkoušky je vystaven certifikát, který je uznávaný státem. Pokud nechcete nebo nemůžete sami absolvovat rekvalifikační kurz a odpracovat odpovídající praxi nebo získat profesní kvalifikaci, je nejlepší cestou zaštítit se odpovědným zástupcem, tzv. garantem. Právě ten je řešením pro ty, kdo chtějí začít podnikat v oboru, pro který nesplňují podmínky dané živnostenským zákonem.
Podnikatel a jeho odpovědný zástupce jsou ve zvláštním vztahu. Odpovědný zástupce má povinnosti jako je odpovědnost za řádný provoz živnosti a za dodržování předpisů. Je odpovědný podnikateli, nikoli státním orgánům ani třetím osobám. V případě porušování podmínek provozování živnosti je to podnikatel, který je vystaven postihu a sankcím.
Garant by si tedy měl být vědom svého závazku nejen k osobě podnikatele, ale vůbec k celé firmě. Má dokonce možnost omezit podnikání v případě, že podnikatel nerespektuje jeho odborné pokyny. V krajním případě může vypovězením své funkce zabránit podnikateli v postupu, se kterým nesouhlasí. Podnikatele chrání ustanovení říkající, že v případě neplnění podmínek sice nevzniká odpovědnému zástupci možnost přímého postihu ze strany živnostenského úřadu, ale v případě zanedbání svých povinností, ze kterých bude příslušnými úřady sankcionován podnikatel, se tento může na odpovědnému zástupci domáhat eventuální náhrady škody.
Podnikatel je tedy na odpovědném zástupci závislý a podle toho by ho měl vybírat. Důraz by měl být kladen nejen na odbornou způsobilost, ale také na osobnost a charakterové vlastnosti.
Co když však ve svém okolí nemáte vhodnou osobu k dispozici? Ani v takovém případě není nic ztraceno. Existuje možnost nalézt odpovědného zástupce prostřednictvím inzerce nebo zprostředkovatelské společnosti. Pokud z nějakého důvodu tedy nesplňujete uvedené podmínky, ale chcete začít podnikat, obraťte se na nás. Zástupce zprostředkujeme, připravíme smlouvu o výkonu funkce a zajistíme i celý proces získání živnostenského oprávnění, případně registraci živnosti do obchodního rejstříku.