Význam prokuristy při založení s.r.o.
1.12.2020
Co je to prokura pro společnost s r.o.
Každodenním jednáním za společnost je standardně pověřen tzv. statutární orgán, v případě s.r.o. je jím jednatel. Ten nese zároveň i odpovědnost, aby jednal s péčí řádného hospodáře a nepřivedl společnost k úpadku. Jednatel může prostřednictvím plné Ovšem společníci s.r.o. mohou pověřit i jinou osobu k vykonávání právních úkonů. Mezi základní instituty, které lze pověřit, patří tzv. prokura vycházející přímo z obchodního práva (§ 450 – 456 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).
Prokurou se rozumí zvláštní plná moc, kterou podnikatel zmocňuje fyzickou osobu (právnická osoba nemůže být prokuristou jmenována) ke všem právním úkonům, k nimž dochází při provozu podniku, i když by se k nim jinak vyžadovala zvláštní plná moc. Z uvedeného vyplývá, že se jedná o velmi široké zmocnění standardně omezené zákazem zcizovat nemovitosti a zatěžovat je, ledaže by to bylo výslovně uvedeno v textu udělení prokury.
Prokurista má za své činy zodpovědnost, je povinen stejně jako jednatel jednat s péčí řádného hospodáře a chybně provedené úkony prokuristy vedou k jeho odpovědnosti za škodu. Předem není možné prokuristovu odpovědnost za způsobenou škodu při výkonu funkce jakkoli omezit. Občanský zákoník tak přibližuje postavení prokuristy k postavení člena statutárního orgánu. Pokud se podnikatel domnívá, že by jednání prokuristy mohlo ohrozit společnost, docházelo by ke střetu zájmů apod., může prostřednictvím nejvyššího orgánu společnosti (valná hromada, jediný společník, dozorčí rada) prokuristovi na vymezenou dobu výkon jeho funkce pozastavit. Tento fakt se zapisuje do obchodního rejstříku a po uvedenou dobu nemůže prokurista společnost zastupovat. Prokurista se vůči třetím osobám osvědčuje výpisem z obchodního rejstříku.
Typy prokury v s.r.o.
Podnikatel může udělit prokuru jedné osobě (tzv. prokura individuální) nebo více osobám (tzv. prokura hromadná). Pokud byla prokura udělena více osobám, musí návrh na zápis do obchodního rejstříku obsahovat i určení, zda každý prokurista může jednat samostatně, popř. jestli je či není prokurista omezen vykonávat právní úkony sdělením souhlasu jiného, resp. všech prokuristů. Prokurista sám však již další zmocnění udělovat nemůže.
Prokurista – vznik oprávnění
Prokura vzniká tzv. udělením prokury, tedy podpisem dokumentu, ve kterém obchodní společnost zastoupená jednatelem pověřuje fyzickou osobu vykonávat funkci a případně doplní, zda je v rámci funkce oprávněn zcizovat a zatěžovat nemovitosti. Udělení prokury následně schvaluje valná hromada. Řízení o zápisu prokury do obchodního rejstříku se zahajuje na návrh podaný u místně příslušného soudu a musí být doplněno čestným prohlášením prokuristy, že splňuje podmínky jmenování do funkce, tedy že je svéprávný, a souhlasí se zápisem své osoby do obchodního rejstříku. Udělení prokury je účinné dnem zápisu do obchodního rejstříku.
Podpis prokuristy
Prokurista se podepisuje tím způsobem, že k obchodní firmě podnikatele, za kterého jedná, připojí dodatek označující prokuru a svůj podpis. Dodatek může mít různou formu, nejčastěji však jde o slovní vyjádření „prokura“, „prokurista“ nebo cizojazyčné „in procura“, „per procura“ či zkratky „Ppa“ či „p.p.“
Zánik prokury
Prokura zanikne nejčastěji jednostranným právním úkonem směřujícímu k zániku prokury, tedy odvoláním prokuristy společností nebo výpovědí danou prokuristou. Prokura zaniká i převodem nebo pachtem obchodního závodu nebo pobočky, pro které byla udělena. Smrtí podnikatele prokura nezaniká, ledaže bylo při jejím udělení ujednáno něco jiného.
Více též v článku: https://www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz/clanky/k-cemu-je-prokurista-v-s-r-o/
Význam prokuristy při založení s.r.o.
1 (20%)
1 vote[s]