Kdy a proč (ne) založit s.r.o.?
6.4.2020
Jestliže stojíte na začátku podnikání nebo plánujete jeho rozšíření, jistě uvažujete o výběru vhodné formy – zda podnikat na živnost nebo založit s.r.o. (odborně: samostatnou právnickou osobu, obchodní korporaci, společnost s ručením omezením).
Pro začátek
Ať je plán jakýkoliv, s živnostenským listem můžete snadno zahájit marketingové a prodejní aktivity a testovat reakce trhu. Když budete fungovat jako zprostředkovatel nebo dodavatel služeb pro pár klientů, můžete s živnostenským oprávněním a jednoduchou daňovou evidencí vystačit napořád. Fakturovat budete nejspíš bez DPH a v případě zprostředkovatele budou nároky spojené s poskytováním služby nebo zárukou na dodavateli. Jakmile však objem zakázek a příslušných odpovědností za škody stoupne, stojí za zvážení založení vlastní společnosti s ručením omezeným.
Vyšší rizika
Naprosto jiná je situace, když obchod, e-shop nebo dovoz rozjíždíte na vlastní účet nebo dokonce se zapůjčenými penězi. Jakmile se objemy transakcí zvýší, rostou i závazky vůči odběratelům, spotřebitelům a rizika spojená s neúspěchem projektu. Lze tedy doporučit založení s.r.o., kde je jasně oddělený majetek společnosti od vašeho osobního či rodinného movitého i nemovitého majetku.
Lepší image
Jestli chcete začít podnikat a budovat větší firmu či zavést novou značku – profesionálně, designově, na úrovni – bude vhodnější založit společnost ihned a nezdržovat se experimentováním se živnostenským listem. Vzhledem k tomu, že náklady na založení s.r.o. jsou kolem deseti tisíc korun a vše je možné objednat na klíč, nebude to ta největší položka ve startovacím rozpočtu.
sro versus živnost
Shrňme si hlavní rozdíly ve způsobu podnikání společnosti a živnostníka (OSVČ). Asi největší výhodou s.r.o. je ochrana osoby a majetku podnikatele. Zatímco živnostník ručí za škody svým celým majetkem, společník s.r.o. v podstatě jen aktuálním majetkem firmy.
Propracované projekty ocení, že při založení s.r.o. lze firmě dát originální název. Živnostenský list zní vždy na jméno podnikatele, ke kterému lze doplnit jen dovětek.
V situaci, kdy podnikáte v několika lidech nebo uvažujete o pozdějším prodeji rozjeté firmy, volbou je jedině založení s.r.o. Jen u obchodní společnosti je možné převádět a dále dělit podíly – aniž by bylo třeba měnit všechny dodavatelské a odběratelské smlouvy.
Návod na založení s.r.o.: https://www.jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz/zalozit-sro-zalozeni-firmy/
autor: Marek Dědič