Výhody a nevýhody: OSVČ vs. SRO
30.9.2019
V České republice jsou aktuálně (2019) téměř 3 miliony fyzických osob, OSVČ. Jde o téměř jeden milion žen a dva miliony mužů. Aktuální údaje jsou dostupné na mpo.cz.
Kdyby měla firma s.r.o. pouze výhody, neexistoval by takový počet OSVČ, ovšem existuje mnoho případů, kdy se podnikatelům vyplatí živnostenský list zrušit a založit s.r.o. anebo i zůstat OSVČ a zároveň působit ve vlastní společnosti.
OSVČ ručí celým svým majetkem
Živnostník ručí celým svým majetkem, což je velké riziko a bývá jedním z hlavních důvodů, proč si podnikatel vytvoří vlastní s.r.o. Společnost s ručením omezeným ručí pouze do výše nesplaceného kapitálu, riziko je tedy přeneseno na společnost. Na druhou stranu, pokud bude prokázán podvod nebo jiná trestná činnost v rámci společnosti, ručí za ní jednatelé celým svým majetkem. Každý případ je jiný, ale pokud chcete spáchat podvod a jste jednatelem společnosti, s.r.o. vás neochrání, za pohledávky vzniklé obdobným způsobem stále ručíte věřitelům vy osobně. Základní kapitál společnosti může činit i 1 Kč, díky tomu je dosažitelnost založení firmy pro většina fyzických osob bezproblémová.
Administrativní zátěž s.r.o.
Založení společnosti s ručením omezeným je v dnešní době rychlé a levné. Základní kapitál společnosti může činit i 1 Kč, pokud necháte založení s.r.o. na profesionálech, můžete se dle nároků vejít i do 10 tisíc Kč.
Pokud je podnikatel, OSVČ neplátce DPH, není identifikovanou osobou, vystačí si s vedením přehledu o příjmech a výdajích, samozřejmě nesmíme opomenout i EET, pokud přijímá finance i v hotovosti. A pokud se to živnostníkovi vyplatí, stačí mu vést přehled o příjmech a uplatnit výdaje paušálem. Paušální výdaje jsou od 30 do 80 procent, pro většinu oborů v praxi pak činí 60 %. Administrativní zátěž společnosti spočívá především v tom, že oproti OSVČ je povinna vést účetnictví. Pokud přijde řeč na zaměstnance, plátcovství DPH (ve spojitosti s kontrolním hlášením), jsou povinnosti fyzické a právnické osoby téměř totožné. Záleží tedy na tom, zda podnikateli stojí za to investovat čas nebo peníze do zvýšené administrativy.
Hlavní výhoda a nevýhoda
Výše jsme zmínili jednu hlavní nevýhodu OSVČ a jednu hlavní nevýhodu s.r.o. Naproti tomu se z hlavních nevýhod stávají i hlavní výhody, kdy živnostník má nižší administrativní zátěž a s.r.o. neručí celým svým majetkem svých společníků. V praxi jsou i další důležité aspekty, které se zejména týkají zákonnou optimalizací výdajů, viz. níže.
Shrnutí OSVČ
- nízká administrativní zátěž
- daň z příjmu činí 15 %
- vyšší zdravotní a sociální pojištění (min. cca 4 tis. Kč měsíčně)
- paušální výdaje (do 1 mil. Kč), 30 až 80 %
- rychlé založení (pár hodin)
- levné založení (od 1 tis. Kč)
- minimální nutný kapitál
- nízká možnost daňové optimalizace
- velké riziko (ručení celým svým majetkem)
Shrnutí s.r.o.
- vyšší administrativní zátěž (vedení účetnictví)
- větší náročnost založení (obvykle cca 1 měsíc)
- dražší založení (3 a více tis. Kč)
- nízký nutný základní kapitál (od 1 Kč)
- variabilní riziko (ručení nesplaceným základním kapitálem)
- vysoká možnost optimalizace soc. a zdrav. pojištění
- vysoká možnost daňové optimalizace
autor: Dominik Pospíšil