Podmínky: Jednatel jako vlastní zaměstnanec v s.r.o.
8.7.2019
V dnešní době díky rekodifikačním předpisům zákona č. 89/2012 Sb. již nepanují mezi právníky nebo samotnými podnikateli pochyby o tom, zda se dopouštějí nezákonné činnosti v případě, kdy zaměstnají sami sebe.
Sám sobě zaměstnancem, účetní i uklízečkou
Přestože většina populace o tomto faktu netuší a myslí si, že jde pouze o daňové úniky nebo podvody. Mezi podnikateli jde o vcelku častou záležitost, kdy jedna osoba založí s.r.o. a je následně jejím jediným zaměstnancem a výkonnou složkou. Veškeré výše uvedené činnosti jsou legální a mnohým podnikatelům se vyplatí, a to především v době, kdy je založení s.r.o. dosažitelné v podstatě pro každou fyzickou osobu, která splňuje základní podmínky.
Musí mít jednatel s.r.o. pracovní smlouvu?
Ustanovení zákona 262/2006 Sb. jasně dokládá, že tuto povinnost jednatel nemá, protože zákon se vztahuje pouze na zaměstnance a zaměstnavatele, přičemž v této situaci je jednatel firmy v roli jak zaměstnavatele, tak i potencionálního zaměstnance.
Citace z ustanovení 1 písm. a), b): „Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji… Závislá práce musí být vykonávána za mzdu…“
Je tedy zřejmé, že jednateli nenáleží žádná mzda, protože jeho zisk je závislý na podílu s.r.o. Činnost jednatele tedy nepodléhá zákoníku práce. V praxi, pokud je vícero společníků, je obvyklá tzv. Smlouva o funkci jednatele s.r.o.
Může mít jednatel pracovní poměr ve vlastní firmě?
Tato problematiky je mnohem složitější než výše uvedená, protože v zásadě ano, společník i jednatel jedné firmy může být zároveň i jejím zaměstnancem. Přestože jde o běžnou praxi, tak členové statutárního orgánu nemohou mít pracovní poměr na vysoké manažerské pozici.
Pokud jde tedy o jednatele nebo člena představenstva firmy, tak není možné, aby součástí výkonu práce v pracovní smlouvě byly i obchodní záležitosti firmy, takovou smlouvu totiž nejspíše učiní za neplatnou pracovní soud.
Pracovní smlouvy, které se týkají účetnictví, lékařství nebo třeba již zmíněný úklid, opravy aj. a zároveň nespadají do vyššího managementu firmy, jsou přípustné.
V praxi: Pracovní poměr jednatele v s.r.o.
Souběžnost funkcí, kterou jsme rozebírali výše podniky s.r.o. ovšem zpravidla neřeší, protože nejde o zákonné opatření, ale takové pracovní vztahy zakazuje judikatura. Občanský zákoník neobsahuje žádnou úpravu, tudíž se vychází z rozsudků Nejvyššího soudu. Nejvyšší soud posuzuje každý takový případ jednotlivě a individuálně, na druhou stranu prozatím vždy zdvojení funkcí vyššímu managementu nepovolil.
Jednatel i zaměstnanec v jedné firmě
Souběh funkcí nenastává pouze v případě jedné s.r.o., malé a střední podniky se touto problematikou nezabývají ze stejného důvodu, není totiž ošetřena zákonem, pouze judikaturou Nejvyššího soudu.
Jednatelé a členové statutárního orgánu obecně nemohou vykonávat ve společnosti také pozici zaměstnance, který je v obchodním vedení. Na druhou stranu stačí, aby měla firma tento fakt ošetřený smluvně, v opačném případě s nejvyšší pravděpodobnostní dojde k soudnímu zneplatnění pracovní smlouvy. Situaci lze vyřešit snadno, stačí nahradit pracovní smlouvy za smlouvu o výkonu funkce.
autor: Dominik Pospíšil
Podmínky: Jednatel jako vlastní zaměstnanec v s.r.o.
1.7 (34.29%)
21 vote[s]