Proč sledovat seznam nespolehlivých plátců DPH?
27.5.2019
Od 1. 10. 2015 vstoupila v platnost novela, která zpřísňuje pravidla. Jak by se na první pohled mohlo zdát, nejde o pokus Finanční správy ČR o pomoc firmám, které s nespolehlivými plátci DPH podnikají, ale spíše naopak. Zpřísnění podmínek se týká paradoxně spíše firem, které jsou spolehlivými plátci DPH.
Kdo je to nespolehlivý plátce DPH
Každý si umíme představit, co tento pojem znamená – kdo neplatí včas daně, je nespolehlivým plátcem. Pokud bychom chtěli bližší informace, kdy se ekonomický subjekt stane státu nedůvěryhodný, v zákoně o DPH č. 235/2004 Sb., § 106a se dozvíme, že o přidělení tohoto statusu rozhoduje správce daně: „Poruší-li plátce závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně, správce daně rozhodne, že tento plátce je nespolehlivým plátcem.“
Z praxe a interních nařízení státních orgánů jsme se dozvěděli, že nespolehlivým plátcem DPH se stane fyzická či právnická osoba, která:
- plátce DPH si (dle rozhodnutí úřadu) neodůvodněným způsobem snížil základ daně minimálně o 500 tis. Kč
- subjekt má dluh na DPH nad 500 tis. Kč po dobu delší 3 měsíců
- subjekt, který je podezřelý z účasti na podvodu (jak jsme již zvyklí, zde presumpce neviny neplatí)
Nespolehlivý plátce DPH jako bič na spolehlivý plátce
Jak již bylo naznačeno v úvodu, novely a zpřísnění jsou spíše starostí navíc pro společnosti s dobrou bonitou. Důvodem je fakt, že pokud takové společnosti podnikají s nespolehlivým plátcem DPH, automaticky za něj ručí.
Pokud jsme tedy plátcem DPH a od dodavatele s nálepkou „nespolehlivý plátce DPH“ odebereme zboží nebo služby, stáváme se ručitelem za nezaplacenou DPH. Snadno se tak stane, že zaplatíme DPH dvakrát, což může být pro mnoho menších firem závislých na menším počtu dodavatelů likvidační.
Sledujte oficiální registr nespolehlivých plátců
V praxi se stanete ručitelem DPH za svého dodavatele pouze v případě, že v době uskutečnění plnění byl uveden v registru Ministerstva financí ČR. Pokud tedy chcete předejít ručení za nespolehlivého plátce, je nutné, abyste před každou přijatou fakturou zkontrolovali oficiální registr údajů o subjektech DPH MFČR.
Mohu se stát nespolehlivým plátcem DPH „omylem“
Dle vyjádření Ministerstva financí to možné není. Navzdory výše uvedenému by mělo jít v každém případě o účelně nekalé jednání nebo o snahu o nedůvodnou daňovou výhodu ekonomického subjektu. Oficiálně se v žádném případě necílí na zřejmé omyly a neúmyslné chyby. Na druhé straně dle zákona o DPH, pokud jste podezření z finančního podvodu, nic vám nebylo prokázáno, automaticky jste nespolehlivým plátcem DPH. Díky tomu je odpověď na otázku, zda je možné se stát nespolehlivým plátcem omylem, ano. Ať už jde o pochybení státního orgánu nebo ne, možné to je.
Odvolání a zrušení zapsání do registru
Jakmile od správce daně obdržíme informaci o označení subjektu nespolehlivým plátcem, máme 15 dní na podání odvolání. Do registru by měl být zanesen subjekt až po vyjádření, resp. vyřešení odvolání.
Zrušení zapsání do registru je možné až po uplynutí dvanácti měsíců, přičemž je nutné, abychom za uplynulý rok plnili své závazky vůči státu řádně. Pokud je podaná žádost zamítnuta, je možné podat další až za dalších 12 měsíců…
Jak se vyhnout ručení za nespolehlivého plátce?
Jakmile zjistíme, že odebíráme zboží nebo služby od nespolehlivého plátce, není nutné s ním spolupráci ukončit. Existuje totiž možnost, jak se dvojímu placení DPH vyhnout. Stačí daň z faktury uhradit přímo na účet správce daně. K platební převodu je nutné, dle § 109a zákona o DPH uvést:
- identifikaci poskytovatele zdanitelného plnění
- daň, na kterou je úhrada určena
- identifikaci příjemce zdanitelného plnění
- den uskutečnění zdanitelného plnění nebo den přijetí úplaty poskytovatelem zdanitelného plnění
autor: Dominik Pospíšil