Jak je to se základním kapitálem u nově zakládané firmy?
13.5.2019
Základní kapitál je součástí vlastního kapitálu firmy a představuje hodnotu vkladů vlastníků do společnosti. Základní kapitál se tvoří při založení firmy a během života firmy se může měnit. Základní kapitál by měl sloužit primárně jako prostředek ochrany věřitelů společnosti, ale též samotných společníků.
Základní kapitál při zakládání společnosti s ručením omezeným
Založení firmy je možné až po splacení základního kapitálu. Ten je nutné vždy vkládat na bankovní účet. I když se společník rozhodne do své nové společnosti vložit pouhou korunu, bude muset založit bankovní účet. Teprve po té, co banka potvrdí výši vkladu, může navštívit notáře a sepsat společenskou smlouvu či zakladatelskou listinu.
Společnost s ručením omezeným vyžaduje majetkový vklad společníka do základního kapitálu, minimální výše vkladu je 1 Kč, pokud společenská smlouva (zakladatelská listina) neurčí vyšší částku. Každý společník musí do vznikající společnosti vložit alespoň minimální vklad ve výši 1,- Kč. Pokud je v zakladatelské listině (nebo společenské smlouvě) uvedena vyšší hodnota základního kapitálu, než 1 Kč, společníci mají povinnost splatit před vznikem společnosti nejméně 30 % vkladu. Celý svůj vklad pak nejdéle do pěti let od vzniku společnosti. Této povinnosti by mohl být zproštěn pouze v případě, že by došlo ke snížení základního kapitálu.
Základní kapitál akciové společnosti a evropské společnosti
Základní kapitál akciové společnosti je podstatně vyšší než základní kapitál společnosti s ručením omezeným. V případě založení společnosti s veřejným úpisem, neboli s veřejnou nabídkou, je výše základního kapitálu ve výši 20.000.000 Kč. Je-li společnost zakládána bez veřejné nabídky, neboli bez veřejného úpisu, základní kapitál je stanoven v hodnotě 2.000.000 Kč. Základní kapitál je rozvržen do určitého počtu akcií o určité jmenovité hodnotě. Emisní kurs akcií dané akciové společnosti se potom stanovuje tak, že se částka základního kapitálu vydělí počtem vydaných kusových akcií.
V případě zakládání evropské společnosti je nutné složit základní kapitál ve výši 120.000 euro. Pokud se společnost zakládá v ČR, kapitál musí být vyjádřen i v Kč a obdobně tomu je v dalších státech EU, které dosud nepřijaly euro za svou národní měnu.
Základní kapitál osobních společností
Legislativa umožňuje podnikat také prostřednictvím osobních společností. Česká legislativa zná veřejnou obchodní společnost a komanditní společnost. Na rozdíl od kapitálových společností je fungování osobních společností založeno na osobní účasti společníka. Proto zákon nestanovuje požadavek na složení minimálního vkladu. Společníci osobních společností totiž za veškeré závazky společnosti ručí veškerý svým majetkem.
autor: Josef Blažek