Proč a do kdy jsou pozastaveny další vlny EET?
8.10.2018
Na konci roku 2018 Ústavní soud rozhodl odložit třetí a čtvrtou fázi elektronické evidence tržeb, která měla začít platit v roce 2018. A to do doby, než bude provedena novela tohoto zákona.
Třetí vlna EET se měla od března 2018 týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června 2018 se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci. Evidenci nebudou podléhat také platby kartou a z účtenek musí zmizet DIČ, obsahující rodná čísla podnikatelů.
Třetí a čtvrtá vlna není podle nálezu sama o sobě protiústavní, ale může začít až po důkladnějším zvážení dopadů a vymezení výjimek přímo v zákoně, nikoliv jen ve vládním nařízení. Jako celek zákon u ÚS obstál a dál platí. Podle většiny soudců sleduje elektronická evidence tržeb (EET) legitimní cíl – účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí. Případné výjimky z EET je nutné upravit zákonem, nikoliv jen cestou vládního nařízení. Proto Ústavní soud zrušil zmocňovací ustanovení, na základě kterých vláda mohla některé tržby vyloučit z EET úplně, případně je převést do zjednodušeného režimu. Do konce roku 2018 tak například zůstane v platnosti už vydané nařízení, které vyřadilo z EET prodej vánočních kaprů a tržby těžce zrakově postižených.
Podle nálezu Ústavního soudu musí být jasné, kdo vlastně bude do EET zahrnut. Jedním ze znaků právního státu je i předvídatelnost a právní jistota. Bylo by v rozporu se zásadami demokratického právního státu uložit poplatníkům povinnost vynaložit určité finanční prostředky a úsilí ke splnění zákonné povinnosti, která by pro ně byla vzápětí zrušena, ať již na základě vyhodnocení dopadů regulace, nebo po závěru o zbytečném zatížení poplatníků.
Novela zákona o EET
V červnu 2018 vláda schválila návrh novely zákona o evidenci tržeb, který upravuje náběh třetí a čtvrté fáze. Pokud novela zákona začne platit již od prosince 2018, podnikatelé v současné třetí a čtvrté vlně by museli evidovat od června 2019. Návrh zákona počítá se znovuzavedením povinnosti uvádět na účtence DIČ, a to v případě, že DIČ poplatníka není zároveň jeho rodným číslem. Nejmenší živnostníci by zase nemuseli evidovat tržby online, ale vystavovali by účtenky na tiskopisech ministerstva financí.
autor: Josef Blažek