Dobrovolná likvidace společnosti – jak a za kolik?
13.8.2018
Pokud se společníci rozhodnou činnost své společnosti ukončit, je nutné provést její likvidaci. Pouze pokud se společnost transformuje do jiné podoby, ruší se společnost bez likvidace a její majetek přechází na nově vzniklý subjekt.
Pro dobrovolnou likvidaci společnosti je nutné, aby se na její likvidaci usnesla valná hromada. Usnesení valné hromady o zrušení společnosti s likvidací musí být přijato alespoň 2/3 většinou hlasů všech společníků a musí mít formu notářského zápisu. Valná hromada zároveň jmenuje likvidátora. Dále zajistí zhotovení účetní závěrky ke dni, který předchází dni, v němž společnost vstupuje do likvidace.
Likvidátor sestaví zahajovací rozvahu, znovu otevře účetní knihy a zajistí zápis likvidace do obchodního rejstříku. Zároveň provádí inventarizaci majetku a jeho ocenění tržní cenou a zajišťuje jeho prodej. Likvidaci musí věřitelům oznámit prostřednictvím obchodního věstníku. To musí učinit nejméně dvakrát za sebou s dvoutýdenním odstupem a s výzvou, aby věřitelé přihlásili své pohledávky ve lhůtě, která nesmí být kratší, než 3 měsíce od druhého zveřejnění. Poplatek za jedno zveřejnění v obchodním věstníku je 900,- Kč, celkem tedy společnost zaplatí 1.800,- Kč.
Do 30 dnů ode dne vstupu do likvidace je společnost povinna podat řádné daňové tvrzení za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem vstupu do likvidace. Společnost je také povinna požádat o souhlas s výmazem společnosti z obchodního rejstříku správce daně, u kterého je registrována. Za žádost o vydání souhlasu správce daně se správní poplatek neplatí. Likvidovaná společnost má dále povinnost projednat zabezpečení dokumentů likvidované společnosti s příslušným archivem a požádat příslušný archiv o výběr archiválií mimo skartační řízení. Likvidace končí použitím likvidačního zůstatku, převzetím likvidační podstaty věřiteli nebo jejím odmítnutím.
V průběhu likvidace likvidátor zajišťuje archiválie společnosti. Povinností zanikajícího subjektu je nabídnout archivu stěžejní dokumenty, které v souvislosti s činností firmy vznikly.
O průběhu likvidace vyhotoví likvidátor konečnou zprávu likvidátora. Po úspěšném vyřízení likvidace svolá likvidátor valnou hromadu, kde rozhodne o rozdělení likvidačního zůstatku. Do 30 dnů od jeho rozdělení likvidátor i při dobrovolné likvidaci musí podat návrh na výmaz společnosti z obchodního rejstříku. Společnost zaniká výmazem z obchodního rejstříku. Po vypořádání všech právních a finančních vztahů společnosti může být likvidace ukončena.
Pokud se zjistí neznámý majetek společnosti po jejím výmazu z obchodního rejstříku nebo objeví-li se jiný zájem hodný právní ochrany, může soud na návrh toho, kdo osvědčí právní zájem, zrušit výmaz společnosti. Na společnost se pak hledí, jako kdyby nezanikla.
autor: Josef Blažek
Dobrovolná likvidace společnosti – jak a za kolik?
5 (100%)
1 vote[s]