Kdy si můžete dohodnout delší nebo kratší výpovědní dobu?
21.5.2018
Většina zaměstnanců během svého produktivního života několikrát změní práci. Se změnou práce je nutné předchozí zaměstnání ukončit. Jedná se buď o jednostranný právní úkon, který učinil jeden z účastníků, tedy výpověď, nebo úkon, který učinili obě strany, dohoda. Poslední možností je ukončení pracovního poměru na základě jiných skutečností.
Mezi nejpoužívanější formy skončení pracovního poměru patří výpověď. Této možnosti může využít jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Zákoník práce tento postup umožňuje v § 50 a následujících. Účelem výpovědní doby je dát zaměstnavateli možnost si na danou pozici najít nového zaměstnance a pro zaměstnance být po určitou dobu finančně zajištěn při hledání nové práce.
Výpovědní doba může být dohodnuta i delší než v zákonné délce 2 měsíců, musí se tak ale stát předem, před jejím započetím. Výpovědní dobu nelze prodloužit interním předpisem ani kolektivní smlouvou. Výpovědní doba může být prodloužena jen dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
K prodloužení výpovědní lhůty dochází také v případech, kdy je zaměstnanec v ochranné době z důvodu pracovní neschopnosti, mateřské nebo rodičovské dovolené. Ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Výpovědní doba se prodlužuje a skončí uplynutím zbývající části po ukončení ochranné doby. Výpovědní doba rovněž neskončí poslední den kalendářního měsíce, jestliže výpověď dal zaměstnavatel zaměstnankyni z důvodu, pro který by mohl okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 52 písm. g), před nástupem na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a výpověď by měla uplynout ještě v této době. Výpovědní doba pak skončí současně s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.
Zákoník práce umožňuje v § 51a jedinou možnost zkrácení výpovědní doby. Výpověď musí být dána v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo přechodem výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů. Pak platí, že pracovní poměr skončí nejpozději dnem, který předchází dni nabytí účinnosti přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo dni nabytí účinnosti přechodu výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů. V takovém případě se neuplatní standardní délka výpovědní doby a zaměstnanec může odejít dříve.
autor: Josef Blažek