Jak podnikat, když jsme v exekuci?
12.9.2017
V podnikatelském sektoru rozhodně často probíraná a zároveň nesmírně palčivá otázka, nicméně podnikání s exekucí samozřejmě možné je. Největší problém ovšem v rámci podnikání činí právě pro OSVČ, které ručí za své závazky celým svým majetkem. Důležité je rovněž zmínit fakt, že exekuce by neměla podnikatele vyřadit z podnikání a pokud je dlužník schopen nadále podnikat, měl by právě příjem z této činnosti sloužit k uspokojení pohledávek jeho věřitelů. Vyloučení podnikatelů z ekonomickém života se týká až stupně dalšího, a to insolvence.
Věci nutné k podnikání a nezabavitelná částka
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: David Castillo Dominici
Exekuci samozřejmě nepodléhají věci toho rázu, které dlužník k výkonu podnikání “potřebuje nezbytně nutně”. Soudy v této otázce vychází ku příkladu z údajů v živnostenském listě. Dále nelze postihnout část peněžní hotovosti podnikatele. Tato část peněžní hotovosti se nazývá nezabavitelná částka. Ta bývá pro každý rok mírně odlišná, nicméně pro rok 2017 činí 6154,67 Kč. Nezabavitelnou částku tvoří dvě složky: životní minimum jednotlivce a normativní náklady na bydlení. Částka má rovněž sloužit pro zajištění bezprostředních životních potřeb, současně garantuje podnikateli v exekuci okamžité disponibilní prostředky, například pro nákup materiálu na další pracovní den. Shodnou částku si může dlužník i vybrat ze svého bankovního účtu, který byl postižen exekucí.
Co se týče blokace bankovního účtu, tak ani ta není překážou pro podnikání v exekučním řízení. Pokud je podnikatel zaměstnavatel, má možnost si z účtu vybrat prostředky do výše mezd svých zaměstnanců. Učinit tak však může jen jednou, a to ve výplatním termínu bezprostředně následujícím po doručení příslušného exekučního příkazu. Exekuce též nemůže postihnout peněžní prostředky podnikatele, které mu byly převedeny na bankovní účet jako účelové dotace z veřejného sektoru.
Zisk z vykonané práce rovněž nepodléhá celý exekuci. Jinými slovy podléhá exekuci pouze jeho část vyjádřená zlomkem. V případě vymáhání běžných pohledávek z obchodního styku ve výši dvou pětin, v případě přednostních pohledávek (jako je například výživné, náhrada škody či platby státu na pojistném apod.) ve výši tří pětin.
Nutno rovněž podotknout, že tato omezení platí jen pro odměny dosažené v rámci podnikatelské činnosti, nikoliv ku příkladu z pronájmu osobní věci.
autor: Martin Lukáč