Jak se vypočítává a jaké jsou podmínky stravného a diet?
21.11.2016
Vyšle – li zaměstnavatel své zaměstnance na pracovní cestu, má povinnost proplatit jim cestovní náhrady a stravné. Při jejich stanovení je nutné zohlednit délku pracovní cesty, zda se jedná o tuzemskou či zahraniční pracovní cestu nebo zda je zaměstnavatel z veřejného či soukromého sektoru.
Stravné při pracovních cestách
Nárok zaměstnanců na stravné při pracovních cestách garantuje zákoník práce. Výši stravného pak každý rok upravují vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí. Každý rok paralelně existují dvě vyhlášky ošetřující stravné. Jedna se vztahuje na zaměstnance veřejného sektoru, druhá na ty, kteří pracují v soukromé sféře. Pro státní zaměstnance je vždy stanovena minimální a maximální výše stravného:
- 70 až 83 korun, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 106 až 127 korun, trvá-li pracovní cesta 12 až 18 hodin,
- 166 až 198 korun, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: jk1991
Pro zaměstnance ze soukromého sektoru je stanovena pouze minimální výše stravného:
- 70 korun, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 106 korun, trvá-li pracovní cesta 12 hodin až 18 hodin,
- 166 korun, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Zaměstnavatel jim podle svého uvážení a aktuální ekonomické situace může proplácet stravné vyšší. Pokud stravné dosahuje maximální částky určené pro státní zaměstnance, není ze stravného odváděna daň z příjmů ani zdravotní a sociální pojištění. Stravné poskytnuté nad rámec této částky je pak zdaňováno jako příjem ze závislé činnosti a je z něj odváděno pojistné.
V případě, že je zaměstnancům v průběhu pracovní cesty bezplatně poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda či večeře, stravné se jim krátí:
- 70 %, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 %, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
- 25 %, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin
Zahraniční stravné
Na stravné mají zaměstnanci nárok také při zahraničních cestách. Výši stravného pro každou zemi každoročně stanovuje vyhláška. Sazby stravného jsou pro jednotlivé země vyčísleny zpravidla v eurech nebo dolarech.
Cestovné
Při využití vlaků či autobusů se jízdné proplácí podle ceny uvedené na jízdence. Pokud se zaměstnanec na pracovní cestu vydá ve svém vozidle, má nárok na proplacení spotřebovaných pohonných hmot i opotřebení vozidla. Proplacení pohonných hmot se provádí buď podle účtenky od benzínové pumpy, nebo podle cen pohonných hmot stanovených vyhláškou. Pro rok 2016 je cena Naturalu 95 stanovena na 29,70 Kč/l, cena motorové nafty na 29,50 Kč/l. Za opotřebení osobního auta si zaměstnanec může nárokovat 3,80 Kč za každý ujetý kilometr. Při použití vlastního přívěsu se sazba za opotřebení zvyšuje o 15%. V případě nákladních aut, autobusů a traktorů se použije dvojnásobná sazba, tedy 7,6 %.
autor: Josef Blažek