6 bodů, podle kterých vybrat pro firmu správné živnosti – 2. díl
12.9.2016
V prvním díle tohoto seriálu s názvem 6 bodů, podle kterých vybrat pro firmu správné živnosti (čtěte zde) jsme vám přiblížili první tři body k tomu jak vybrat správně živnosti. V dnešním článku se dočtete o dalších třech nezbytných bodech k výběru správné živnosti.
4. Co to je živnost?
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: stockimages
Podle poučky je živnost soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Aby však byla živnost opravdu živností, musí se řídit živnostenským zákonem. Osoba, která chce živnost provozovat, musí pro danou živnost získat živnostenské oprávnění.
5. Kdo může provozovat živnost?
Všeobecné podmínky pro provoz živnosti:
- Trestní bezúhonnost
- Plná svéprávnost
Některé živnosti mají další zvláštní podmínky, jako je například vzdělání či praxe v příslušném oboru (vázané, řemeslné a koncesované živností).
Kromě podmínek existují také překážky, které mohou znemožnit provoz živnosti. Kdo nemůže provozovat živnosti?
Je to například osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurz, nebo osoba, která byla zbavena živnostenského oprávnění. O živnostenské oprávnění můžete přijít z různých důvodů. Kupříkladu pokud nebudete plnit závazky vůči státu, nebo pokud nebudete provozovat živnost více jak 4 roky bez oznámení přerušení živnosti.
Volné živnosti
Provozování volné živnosti je nejjednodušším způsobem živnostenského podnikání. K získání volné živnosti stačí pouze splnit všeobecné podmínky. Mezi volné živnosti patří obchodní činnosti, služby a výrobní činnosti, které nejsou zařazené jako živnosti vázané, řemeslné ani koncesované.
Koncesované živnosti
Koncesovaná živnost může být provozována až po udělení koncese. K provozování koncesované živnosti musí zájemce splnit všeobecné požadavky a navíc prokázat odbornou způsobilost. Mezi koncesované živnosti patří například výroba a úprava lihu, silniční motorová doprava, výroba zbraní a střeliva atd.
Podle čeho si vybrat živnost?
Jednotlivé přílohy živnostenského zákona definují obory činností, které náleží k jednotlivým druhům živností. Stanovte si tedy konkrétní plán vašich činností, a vybírejte také podle toho, jaké máte vzdělání a kvalifikace. Podle vašich odborností zkontrolujte, jestli si danou živnost můžete otevřít.
6. Základní povinnosti všech podnikatelů
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu podnikání, neminou vás základní povinnosti, za které každý podnikatel přebírá odpovědnost. Vše začíná ohlášením živnosti zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení, platba pojištění a následná komunikace s těmito úřady. Další vaše základní povinnost je komunikace s finančním úřadem a pravidelné podávání přiznání k různým typům daní, které jste jako podnikatel povinen odvádět.
autor: Michael Jirsa