Odstoupení od smlouvy – jaká má kdo práva a povinnosti?
9.5.2016
Odstoupení od smlouvy je jednostranný právní úkon jedné ze stran adresovaný druhé smluvní straně, na jehož základě zanikají všechna práva a povinnosti smluvních stran. Odstoupit od smlouvy je možné v případech stanovených zákonem či smlouvou.
Typickým důvodem pro odstoupení od smlouvy je podstatné porušení smlouvy druhou stranou. Zákon dokonce umožňuje odstoupit, pokud ještě nedošlo k porušení povinnosti, nicméně z chování druhé strany vyplývá, že k podstatnému porušení povinnosti dojde. Zvláštním případem porušení smlouvy je prodlení, tedy pokud protistrana nesplní povinnost v dohodnutém čase tak, jak bylo ujednáno.
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: Stuart Miles
Ve spotřebitelské oblasti je podnikatel chápán jako silnější strana. Proto jsou na něj zákonem kladeny významné povinnosti, zejména informační povinnost. Podnikatel musí vůči spotřebiteli činit veškerá sdělení srozumitelně a v jazyce, v němž se uzavírá smlouva. Nesplnění informační povinnosti zákon spojuje se sankcí vůči podnikateli a v některých případech nesení veškerých nákladů v případě odstoupení od smlouvy. Podnikatel je povinen sdělit údaje o sobě, o způsobu platby a dodání, informace o právech z vadného plnění, právech ze záruky a právech na odstoupení od smlouvy. Pro zákazníka bývá nejdůležitější údaj o ceně zboží nebo služby. Ta musí být sdělena včetně všech daní a poplatků v konečné výši.
Práva a povinnosti při nakupování na internetu
Pokud spotřebitel zakoupí výrobek přes internet, má právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu a bez sankcí, a to do 14 dnů od obdržení výrobku. V této lhůtě stačí sdělit prodejci dopisem, e-mailem či jiným prokazatelným způsobem, že spotřebitel odstupuje od smlouvy. Následně je nutné neponičený výrobek vrátit. Odstoupit od smlouvy uzavřené distančním způsobem není možné v případě nákupu některých druhů zboží, např. novin, časopisů, výrobky upravených podle individuálních požadavků zákazníků, u zboží, které podléhá rychlé zkáze a u audio a videonahrávek, u nichž je porušen originální obal.
Prodávající má povinnost poučit kupujícího o možnosti odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem do 14 dnů. Neučiní-li tak nebo není-li schopen poučení prokázat, prodlužuje se lhůta až na jeden rok.
autor: Josef Blažek