Jak probíhá oddlužení podnikatelů? Je třeba přesvědčit věřitele
30.1.2016
Podstoupit oddlužení mohou od počátku roku 2014 kromě jednotlivců a manželských párů i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Ti se do dluhových problémů mohou dostat třeba v době ekonomické recese, kdy se zhorší platební morálka jejich zákazníků nebo dojde k poklesu poptávky po zboží a službách a výpadku očekávaných tržeb.
Oddlužení je i v tomto případě nejvýhodnějším řešením. Kumulování dluhů a jejich nesplácení může totiž vést k vyhlášení konkursu na dlužníka. V takovém případě je jeho majetek rozprodán, zároveň hrozí, že tak pozbyde právo podnikat.
S vyjednáváním pomůže správce insolvencí
Proces oddlužení funguje pro podnikatele podobně jako pro fyzické osoby. V případě, že nestranný soud návrh na oddlužení schválí, je dlužníkovi přidělen insolvenční správce, který každý měsíc přerozděluje splátky věřitelům. V průběhu pěti let je třeba uhradit minimálně 30 procent závazků, poté se podnikatel zbytku dluhů zbaví a může začít znovu s čistým štítem.
Jeden podstatný rozdíl tu však je – s oddlužením podnikatele musí souhlasit všichni věřitelé. Pokud k tomu nedojde, soud insolvenci nepovolí. Podle právníků ovšem tento scénář není příliš obvyklý.
Aby dlužník ušetřil náklady na vyjednávání s věřiteli, vyplatí se využít služeb insolvenčního správce. Ten jednak s klientem probere jeho individuální situaci, zároveň mu pomůže zpracovat návrh na oddlužení a zprostředkovává již zmíněný kontakt s věřiteli.
autor: Inzerce