Jak přenechat majetek
29.2.2016
Při spravování vlastního majetku často neřešíme, na koho je majetek napsaný. Část nemovitostí tak může být ve vlastnictví každého z manželů a část ve společném jmění manželů. Automobily, motocykly a další dopravní prostředky mají svého vlastníka uvedeného v technickém průkazu, přesto jej fakticky vlastní oba manželé společně a nerozdílně.
Takto nashromážděný majetek může využívat širší okruh osob, než jaké jsou uvedeny v katastru nemovitostí nebo registru vozidel. Pokud se jednotlivé osoby dohodnou, v jakém rozsahu budou jednotlivý majetek využívat, nic nebrání tomu, aby syn používal např. otcovo auto a dcera dům své matky.
Převod majetku formou darování
zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: surasakiStock.
Složitější situace nastává, pokud má být majetek rozdělen a převeden na nové majitele, ať už darováním nebo v rámci dědického řízení. V případě převodu dopravních prostředků z důvodu darování postačí jedna návštěva dopravního inspektorátu, kde po zaplacení správního poplatku dojde k přepsání osoby vlastníka v technickém průkazu a v registru vozidel. U nemovitostí je již zapotřebí provést vklad do katastru nemovitostí a vyčkat, až skončí lhůta pro zaplombování. Zároveň je nutné o změně majitele nemovitostí informovat finanční úřad. Pokud je nemovitost převáděna v řadě přímé, daň z nabytí nemovitých věcí se neplatí. Je ale nutné, aby jak osoba, která nemovitost získala, tak osoba, která nemovitost převedla, podaly nové přiznání k dani z nemovitých věcí. Bankovní účty mohou být ve vlastnictví jedné nebo více osob. Přístup k účtu lze zajistit také udělením dispozic k účtu, ať už formou platební karty nebo plnohodnotného přístupu prostřednictvím internetového bankovnictví. V případě, že má být účet převeden na jinou osobu, je nutné respektovat podmínky jednotlivých bank. Část je nutné účet přeměnit nejprve na společný a až po té odvolat původního vlastníka.
Převod majetku v rámci dědického řízení
V případě dědictví může být situace mnohem komplikovanější. Dědické řízení se může protáhnout na měsíce, někdy i na roky. Disponování s majetkem, který byl využíván více uživateli, se po smrti zůstavitele může značně ztížit. Dopravní prostředky lze využívat alespoň k dopravě, jejich případný prodej je možný až po ukončení dědického řízení a ustanovení nového majitele. Přístup k bankovním účtům je omezený. Účty znějící na zůstavitele jsou zahájením dědického řízení „zmraženy“ a zpřístupněny až po jeho ukončení. U společných účtů je zablokován podíl peněžních prostředků, které by na zůstavitele připadaly v den jeho úmrtí.
Převod firmy spravující majetek
Možným řešením, jak převody jednotlivých položek majetku usnadnit, je založení společnosti spravující majetek. Do jedné (nebo i více) společnosti lze vložit nemovitosti i dopravní prostředky. Na běžné účty a nejrůznější depozitní produkty pak lze vložit volné finanční prostředky. V případě, že se majitel takovéto společnosti rozhodne zbavit svého majetku, nemusí řešit návštěvu jednotlivých úřadů. Postačí smlouva o převodu obchodního podílu, jímž je společnost spravující movitý či nemovitý majetek převedena na nového majitele. V případě společnosti spravující nemovitý majetek pak není nutné podávat přiznání k dani z nemovitých věcí ani k dani z nabytí nemovitých věcí. Osoba majitele nemovitosti se nemění, dojde pouze ke změně majitele společnosti.
autor: Josef Blažek